آخرین خبرها

آخرین خبرها (102)

مراسم ختم قران عظیم الشان

موٌرخ ۲۱ جدی ۱۴۰۱، عدهٔ از همکاران مجرب و مسکلی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان که از مدت دو دهه بدین سو در مرکز و نمایندگی های ج.ا افغانستان مصدر خدمت به مردم افغانستان بودند، در اثر حمله انتحاری در درب ورودی وزارت امور خارجه در کابل، جام شهادت نوشیده و به دیار ابدی پیوستند.
به همین مناسبت، سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم – ایتالیا روز یکشنبه، موٌرخ ۲۵ جدی ۱۴۰۱ مراسم ختم قران عظیم الشان را در مقر سفارت جهت اتحاف دعا به روح شهدا و شفایابی مجروحین این حادثه المناک، تدویر نمود.
این مراسم با اشتراک تعدادی از اعضای انجمن های افغان های مقیم ایتالیا، دانشجویان و کارمندان سفارت برگزار شد.

پيام تسلیت سفارت و نمایندگی ‌جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم – ایتالیا به مناسبت وقوع انفجار در درب ورودی وزارت امور خارجه در کابل

پيام تسلیت سفارت و نمایندگی ‌جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم ایتالیا به مناسبت وقوع انفجار در درب ورودی وزارت امور خارجه در کابل

 

با تأسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم، عدۀ از همکاران مجرب و مسلکی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی أفغانستان (ج.ا.ا) که از مدت دو دهه بدینسو در مرکز و نمایندگی های ج.ا.ا افغانستان مصدر خدمت به مردم افغانستان بودند، در اثر حمله انتحاری مؤرخ 21 جدی، 1401 در درب ورودی وزارت امور خارجه در کابل، جام شهادت نوشیده و تعدادی نیز جراحت برداشته اند.

 إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

سفارت و نمایندگی ج.ا.افغانستان در روم – ایتالیا این حمله بزدلانه بر کارمندان وزارت امور خارجه ج.ا.افغانستان را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده و برای شهدای این حادثه دلخراش از بارگاه ایزد منان جنت الفردوس و برای مجروحین شفای عاجل آرزومند است.

حادثه امروز به ادامه حملات انتحاری دو دهه اخیر علیه مردم افغانستان، بخصوص علیه ظرفیت های کادری کشور بوده و نشان دهنده عدم مسئولیت پذیری ادارۀ غیر قانونی حاکم در کابل در راستای تأمین امنیت کادرها و متخصصین مسلکی نهاد های مختلف و مهم از جمله وزارت امور خارجه میباشد.

سفارت و نمایندگی ج.ا.افغانستان مقیم ایتالیا خواهان تحقیقات جدی از جانب نهاد های بین المللی مستقل در زمینه بوده و همچنان از عموم نمایندگی ها، نهادهای دولتی و غیر دولتی کشور میزبان، سازمان های بین المللی مقیم روم، انجمن های افغان های مقیم ایتالیا و سایر هموطنان عزیز تقاضا بعمل می آورد تا از هرنوع مساعدت با خانواده های قربانیان و زخمیان این حادثۀ دریغ نورزیده و در این راستا با همآهنگی کامل اقدامات لازم را روی دست گیرند.

اطلاعیه رخصتی

Tuesday, 3 January 2023                                              سه شنبه ۱۳ جدی ۱۴۰۱      

 

اطلاعیه

به اطلاع تمام مراجعین محترم سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم -ایتالیا رسانیده میشود که به مناسبت رخصتی عمومی در کشور میزبان، سفارت و بخش قونسلی آن روز جمعه، موٌرخ ۱۶ جدی ۱۴۰۱ تعطیل بوده و آغاز رسمیات دوباره به روز دوشنبه، موٌرخ ۱۹ جدی ۱۴۰۱ میباشد. مراجعین محترم مطلع باشند.

سال نو ۲۰۲۳ میلادی مبارک

سفارت و‌ نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان در روم، فرا‌‌ رسیدن سال ۲۰۲۳ میلادی را برای تمام کشور های دوست، به خصوص کشور میزبان، جمهوری ایتالیا، و افغان های مقیم ایتالیا تبریک گفته و سال پر از سعادت برای همه آرزو دارد.

اعلامیه سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم – ایتالیا در مورد بازداشت پناهجویان و مهاجرین زیر سن قانونی افغان در پاکستان

سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان در روم، ایتالیا نگرانی عمیق خود را در رابطه با وضعیت پناهجویان افغان، به خصوص زنان و کودکان در زندان "بخشی خانا" در کراچی پاکستان، که بر اساس چندین گزارش مستدل توسط خبرگزاری های معتبر و گزارش این ماه توسط کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان و همچنین شورای دفاع از پناهندگان افغان به نشر رسیده است، ابراز میدارد. بازداشت این شهروندان مهاجر افغان نقض فاحش کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد در سال ۱۹۵۱ تلقی میشود، زیرا با توجه به وضعیت وخیم کنونی در افغانستان، کشورهای عضو این کنوانسیون نمی توانند مهاجرانی که به صورت غیرقانونی وارد کشور دیگری می شوند را به دلیل خطر جدی بر حیات شان، مجازات کنند. افزون بر این، بر اساس دستورالعمل های کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، کودکان بدون توجه به وضعیت مهاجرت قانونی والدین ایشان، نباید برای مقاصد مرتبط با مهاجرت بازداشت شوند.

سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان در روم بار دیگر تاکید می کند که از آنجایی که این گونه بازداشت ها نقض آشکار حقوق کودکان است، از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان درخواست می شود که فوراً به وضعیت مهاجران افغان و کودکان زندانی در پاکستان توجه ویژه مبذول گردد.

اطلاعیه رخصتی های سال نو ۲۰۲۳ میلادی

سه شنبه، ۲۹ قوس ۱۴۰۱                                                           Tuesday, December 20th 2022

 

اطلاعیه

 

به اطلاع تمامی مراجعین محترم سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم رسانیده میشود که به مناسبت رخصتی های سال نو ۲۰۲۳ میلادی در کشور میزبان، سفارت و بخش قونسلی آن از روز دوشنبه، موٌرخ ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲ الی روز جمعه، ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ تعطیل بوده و آغاز رسمیات دوباره به روز دوشنبه، موٌرخ ۲ جنوری ۲۰۲۳ میباشد؛ مراجعین محترم مطلع باشند.

اطلاعیه رخصتی

 

Tuesday, 6 December 2022                                                     سه شنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۱      

 

اطلاعیه

به اطلاع تمام مراجعین محترم سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم رسانیده میشود که به مناسبت رخصتی عمومی در کشور میزبان، سفارت و بخش قونسلی آن روز پنجشنبه، موٌرخ ۱۷ قوس ۱۴۰۱ تعطیل بوده و آغاز رسمیات دوباره به روز جمعه، موٌرخ ۱۸ قوس ۱۴۰۱ میباشد. مراجعین محترم مطلع باشند.

اطلاعیه در مورد جمع آوری عواید قونسلی و پرداخت معاشات و مصارف سفارت

سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم – ایتالیا از زمان تصدی خالد احمد ذکریا بحیث سفیر دولت جمهوری اسلامی افغانستان در روم و سپس از تحولات ۱۵ آگست ۲۰۲۱، که منجر به فروپاشی حکومت جمهوری اسلامی افغانستان گردید، جهت حفظ اصل شفافیت و حساب دهی در ارتباط به عواید واصله از بخش قونسلی و همچنان پرداخت معاشات و مصارف، تدابیر ذیل را اتخاذ کرده است:
 
۱. ایجاد نظام برقی بانکی غرض اخذ محصول برای صدور ویزه، تمدید پاسپورت و سایر تصادیق تنها و تنها از طریق کارت های بانکی مراجعین، که به شکل برقی به حساب بانکی عواید سفارت مستقیماً واریز میگردد.
 
۲. تقلیل چهار حساب بانکی سفارت به یک حساب بانکی به اساس قیودات وضع شده از جانب بانک مرکزی کشور میزبان (ایتالیا) مدتی بعد از سقوط حکومت جمهوری اسلامی افغانستان، که از همان حساب عواید، مصارف و معاشات بعد از پیشکش اسناد رسمی به بانک مربوط و ملاحظه و بررسی اسناد توسط بانک مرکزی، پرداخته میشود.
 
۳. استخدام یک حقوقدان مجرب ایتالیایی از جانب سفارت غرض پاسخ دهی و حساب دهی دقیق در ارتباط به مصارف، معاشات و بعضی امور دیگر سفارت‌ به بانک مرکزی ایتالیا و سایر نهادهای مربوط در کشور میزبان.
 
۴. استخدام کارمندان محلی مجرب در بخش قونسلی و سایر بخش ها مربوط در سفارت به عوض دیپلوماتان و کارمند محلی تخنیکی، که یک سال قبل وظیفه را ترک کردند.
 
۵. دعوت از انجمن های ایتالیا مقیم روم جهت ارزیابی از امور سفارت، مخصوصاً در ارتباط به چگونگی اخذ عواید در بخش قونسلی توأم با اخذ مشوره آنان در راستای چگونگی بهبود امور کاری تا این متضمن سرعت کاری، شفافیت و حساب دهی بیشتر گردد.
 
مقام و اعضای سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم-ایتالیا به اساس قوانین نافذ دولت جمهوری اسلامی افغانستان و اصل مسلکی گرایی همه امور کاری این سفارت و نمایندگی را پیش برده و هر زمانیکه یک دولت همه قبول و همه شمول مشروع در کشور عزیز مان افغانستان ایجاد گردیده و توسط کشور میزبان به رسمیت شناخته شود، مسئولیت و مکلفیت پاسخ دهی را به آن نهاد ملی خواهند داشت. در حال حاضر، وزات امور خارجه، بانک مرکزی و نهادهای مربوط کشور میزبان و سازمان های بین المللی مستقر در روم بحیث یگانه نهادهای مسئول رسمی، همه امور و فعالیت های این سفارت و نمایندگی را تحت ارزیابی و نظارت دارند.

برگزاری کنفرانس «آینده افغانستان: تحليل مقایسوی قانون اساسي»

موٌرخ ۲۸ و ۲۹ اكتوبر ۲۰۲۲، سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامي افغانستان مقيم روم – ایتالیا، در همکاری مشترك با دانشگاه بولونیا، کنفرانسی تحت عنوان «آینده افغانستان: تحليل مقایسوی قانون اساسي» همزمان به صورت مجازی و حضوری در دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی دانشگاه بولونیا و مقر سفارت در روم، برگزار نمود.
 
در این نشست که در قالب چهار میز گرد برگزار شده بود، اساتید دانشگاه های مختلف ایتالیا و سایر کشور ها، پژوهشگران،‌ کارشناسان مسایل حقوقی و قانون اساسی،‌ نمایندگان مجلس، دیپلومات های افغان در کشور های مختلف، اعضای جامعه مدنی و فعالین حقوق زنان حضور داشتند.
 
سخنرانان این برنامه روی حفظ ارزش های دموکراتیک نظام جمهوری و چالش های بیست سال پسین دولت افغانستان در روند تطبیق قانون اساسی مصوب سال ۱۳۸۲ صحبت نموده، پیشنهادات علمی خویش را در جهت برداشتن چالش های متذکره و تسهیل روند تطبیق قانون اساسی «درصورت تشکیل دولت جدید در افغانستان»، ارائه کردند.
 
سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی أفغانستان در روم – ایتالیا و دانشگاه بولونیا در اخیر این برنامه، با نشر اعلامیه فوق، این گردهمایی اکادمیک را اختتام بخشیدند.
لینک اعلامیه:

اطلاعیه

اطلاعیه

 

به اطلاع تمامی مراجعین محترم سفارت و نمایندگی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم روم – ایتالیا رسانیده میشود که به مناسبت رخصت عمومی در کشور میزبان، سفارت و بخش قونسلی آن روزهای دوشنبه موٌرخ ۹ و سه شنبه موٌرخ ۱۰ عقرب ۱۴۰۱ تعطیل بوده و آغاز رسمیات دوباره به روز چهارشنبه، موٌرخ ۱۱ عقرب ۱۴۰۱ میباشد. مراجعین محترم مطلع باشند.

Go to Top